+
KM# 36 | 500 mărci, 1923
Preț: 6.77 lei

Germania 500 mărci, 1923

Monedă > 500 mărci, 1923 - Germania  - obverseMonedă > 500 mărci, 1923 - Germania  - reverse

Informații:

Numărul KrauseKM# 36
ȚarăGermania
Valoare500 mărci
An1923
PerioadaRepublica de la Weimar (Marcă) (1919 - 1925)
Tipul monedeiMonede de circulație
CompozițieAluminiu
Tipul muchieiZimţată
FormăCirculară
AliniereMedalie (0°)
Greutate (gr)1.67
Diametru (mm)27.1
Grosime (mm)1.1

Legendă:

AversEINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT
Revers1923 / 500 MARK / DEUTSCHES REICH

Valoare, RON:
6.77 lei

Varietate:

NotăDescrierePreț, RON
AMintmark "A" – Berlin6.69 lei
DMintmark "D" – Munich12.26 lei
EMintmark "E" – Muldenhütten19.51 lei
FMintmark "F" – Stuttgart8.71 lei
GMintmark "G" – Karlsruhe10.17 lei
JMintmark "J" – Hamburg-

Emisiune:

MonetărieNotăEmisiune
UncBUProof
Berlin, GermaniaA59.278.000-+
München, GermaniaD13.683.000-+
Muldenhütten, GermaniaE2.128.000-2.053
Stuttgart, GermaniaF7.963.000-+
Karlsruhe, GermaniaG4.404.000-+
Hamburg, GermaniaJ1.008.000-+

Tag-uri:

Colecţia mea

 1923A6.69 lei
 1923D12.26 lei
 1923E19.51 lei
 1923F8.71 lei
 1923G10.17 lei
 1923J
uCoin